Czy teksty generowane przez ChatGPT (AI) nadają się do bezpośredniej publikacji?

ChatGPT stał się ostatnio bardzo popularnym narzędziem, z którego korzysta coraz więcej osób zajmujących się tekstami. Nic więc dziwnego, że niejednokrotnie copywriterzy (i nie tylko) zastanawiają się, czy AI pewnego dnia zastąpi ich w pracy. Czy to możliwe, że niedługo wszystkie artykuły, opisy i inne tekstowe materiały reklamowe będą generowane automatycznie? Czy naprawdę wystarczy poprosić ChatGPT o stworzenie tekstu, aby później go od razu opublikować?

Możliwości i wiedza AI

Nie sposób mówić o czymś, czego nie znamy, dlatego zacznijmy od bliższego poznania ChatuGPT. Jest to narzędzie, które generuje odpowiedzi na zadane pytanie. Możesz też udzielić szerszych wypowiedzi na temat narzucony przez użytkownika (i zgodnie z jego preferencjami). Dzięki temu AI może stworzyć dowolny tekst: profesjonalny i oficjalny, lekki i zabawny, bezpośredni i przyjacielski… Można wybierać, przebierać, zmieniać i prosić o powtórki. Wygodne, prawda? Jeśli nie spodoba Ci się pierwsza wersja, zawsze możesz poprosić AI o nową. W podstawowej wersji programu teksty można generować za darmo w ciągu kilku sekund. Na pierwszy rzut oka jest to ogromny cios dla copywriterów, którzy pracują wolniej i oczekują za swoją pracę należytej zapłaty. Tylko na pierwszy…

Skąd ChatGPT czerpie swoją wiedzę? Jak zapewniają jego twórcy, z dużych zbiorów danych, co umożliwia mu wypowiadanie się na różne tematy i w różnych stylach. W praktyce oznacza to, że AI bazuje na informacjach, które są już rozpowszechnione w środowisku cyfrowym. Niesie to ze sobą pewne negatywne konsekwencje.

Zagrożenia płynące z wykorzystania ChatGPT

Sztuczna inteligencja opiera się na tym, co już istnieje. Może to przetworzyć i na tej podstawie zbudować nowe wypowiedzi, jednak nie wymyśla i nie opracowuje ich sama. Korzysta ze słów, które ktoś już napisał, i je parafrazuje – a to z kolei oznacza, że jej praca jest odtwórcza, a nie twórcza. (To z kolei nastręcza pewnych problemów prawnych, o których nie będę tu jednak dłużej się rozpisywać).

Co ważniejsze, AI może powielać istniejące już błędy – zarówno merytoryczne, jak i językowe. Dzieje się tak, ponieważ program nie weryfikuje swoich wypowiedzi. Choć posiada wbudowane narzędzia, które pozwalają tworzyć zdania podobne do tych budowanych przez ludzi, jednocześnie opiera się na tym, co oni sami już napisali. A jak wiadomo, nie zawsze jest to w pełni poprawne. Nie możemy się zatem dziwić, że również sztuczna inteligencja nie jest perfekcyjna.

Czy ChatGPT sprawdzi się w każdej branży?

Wydaje się, że nie. Szczególnie w środowisku, które wymaga dużej wiedzy i wysokiej jakości tekstów, prace wygenerowane przez ChatGPT nie mają istotnego znaczenia – a w przypadku niektórych branż są nawet zakazane. Przykładem jest między innymi Stack Overflow, który tymczasowo zbanował odpowiedzi generowane przez AI ze względu na ich niską wartość merytoryczną.

Zastanawiasz się, czy warto korzystać z pomocy ChatGPT?

Być może po tym wszystkim zastanawiasz się, czy możesz wykorzystać sztuczną inteligencję w swoich pracach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować. Musisz jednak pamiętać, że teksty te nie nadają się do bezpośredniej publikacji – przynajmniej jeśli zależy Ci na wysokiej wartości merytorycznej i językowej.

Skoro nie nadają się do bezpośredniej publikacji, to jak je wykorzystać?

Jeśli już zdecydujesz się na korzystanie z pomocy AI, musisz mieć świadomość, że czeka Cię solidna praca nad wygenerowanymi przez narzędzie tekstami. Przede wszystkim musisz zweryfikować ich poprawność i wszelkie nieścisłości, które mogłyby szybko ujawnić, iż tekst nie był pisany przez specjalistę, a jedynie przez sztuczną inteligencję. Warto także pogłębić temat, na który piszesz – ChatGPT w swoich tekstach zawiera tylko najbardziej ogólnikową wiedzę.

Kolejny ważny krok to redakcja i korekta językowa. Sztuczna inteligencja nie unika powtórzeń i buduje zdania, które nie zawsze są perfekcyjne pod względem stylistycznym lub interpunkcyjnym. Nawet w krótkim fragmencie można wyłapać przynajmniej kilka błędów. Dopiero po ich usunięciu, możesz wykorzystać tego rodzaju tekst.

Przecież nie po to generujesz tekst, aby go jeszcze poprawiać…

Czy tak właśnie myślisz? Po to generujesz tekst przez ChatGPT, aby już więcej nad nim nie pracować? Miało być szybko i wygodnie, a tymczasem czeka Cię jeszcze druga część pracy, czyli poprawki…

Nawet jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”, nie musisz się obawiać. Pamiętaj, że jestem. Z chęcią poprawię dla Ciebie teksty wygenerowane przez sztuczną inteligencję, dzięki czemu nabiorą ostatecznego kształtu i będą gotowe do opublikowania. Redakcja, korekta, a także sprawdzenie zgodności merytorycznej tekstu, który został wygenerowany, to dla mnie nie problem.

Skontaktuj się ze mną – znajdziemy idealne rozwiązanie, aby dopieścić teksty wygenerowane dla Ciebie przez ChatGPT.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *