Korekta, czyli niezbędny etap w przygotowaniu tekstu do publikacji

Teksty przed publikacją są poddawane nie tylko redakcji, ale również korekcie. Ma ona ogromny wpływ na końcowy odbiór dzieła. Dzięki dobrze przeprowadzonej korekcie Twój artykuł nie tylko sprawi, że zwiększy się zaufanie odbiorców do przekazywanych przez Ciebie treści, ale wpłynie również pozytywnie na sprzedaż, jeśli prowadzisz sklep internetowy lub stronę informacyjną.

Jako korektorka i redaktorka, odpowiadam za doprowadzenie Twoich tekstów do momentu, gdy nie będą zawierać żadnych błędów ortograficznych, gramatycznych i błędów stylistycznych. Pewnie pojawi się w Twojej głowie myśl, że przecież korektor tekstu online również może wykonać za Ciebie tę niezbyt przyjemną dla autora część pracy nad tekstem, jednak warto pamiętać, że darmowe narzędzia zajmują się wyłapaniem jedynie typowych błędów ortograficznych. Natomiast zlecając to zadanie profesjonaliście, masz pewność, że Twój tekst będzie dopracowany i zachowa wszystkie cechy indywidualnego stylu pisania.

Abyś lepiej zrozumiał pracę korektora, przybliżę Ci korzyści oraz wytłumaczę, czym tak dokładnie jest korekta tekstu.

 

Co to jest korekta tekstu?

Korekta treści to nieodzowny element pracy nad poprawą jakości artykułu. Jest to proces ściśle związany z redakcją, ponieważ opiera się na treści, która wcześniej została już zoptymalizowana przez redaktora.

Korekty tekstu wykonuje się zarówno na tekstach drukowanych, jak i tych publikowanych w internecie. Ta modernizacja treści pozwala na eliminację językowych błędów, a także w wielu przypadkach dopasowanie tekstów pod SEO. Wpływa to również na atrakcyjność opisów oraz wzrost ruchu na stronie oraz pozyskanie nowych konwersji.

Błędy eliminowane w trakcie korekty tekstu wpływają pozytywnie nie tylko na zyski, ale również na ogólny odbiór artykułu. Najczęstsze poprawki wykonywane w czasie korekty odnoszą się do błędów takich jak:

  • błędy składniowe,
  • błędy ortograficzne,
  • błędy interpunkcyjne,
  • błędy leksykalne,
  • błędy fonetyczne,
  • błędy typograficzne.

Zadaniem korektora jest również zwrócenie uwagi na ogólny sens i błędy logiczne, które mogą wpływać na końcowy odbiór prezentowanych treści.

Korekta tekstów, czyli dlaczego sprawdzanie pisowni jest tak ważne?

Jak już wcześniej wspomniałam – korekta treści to nieodzowny element każdego słowa pisanego. Szczególnie jest ona ważna w branży wydawniczej oraz tłumaczeniowej. Dużą uwagę zwracają na nią również specjaliści tworzący publikacje dotyczące konkretnej dziedziny, którzy chcą, by teksty sygnowane ich nazwiskiem nie miały sobie nic do zarzucenia pod względem poprawności ortograficznej i poprawnej pisowni w języku polskim.

Korekcie powinien zostać poddany każdy tekst, ponieważ zachowując poprawne zasady pisowni, okazujemy czytelnikowi szacunek do jego czasu, który poświęcił na zapoznanie się z naszym artykułem. Dany tekst jest również niejako Twoją wizytówką mówiącą o tym, jakim autorem jesteś.

Błąd ortograficzny, brak przecinków czy złe tłumaczenie to najczęstsze błędy, z którymi stykam się podczas profesjonalnej korekty tekstu. W swojej pracy zwracam uwagę również na literówki czy źle użytą formę gramatyczną lub stylistyczną, chociaż ta ostatnia rzecz najczęściej poprawiana jest w trakcie redakcji.

Sprawdzanie pisowni online – lepiej zapomnij o tym sposobie, jeśli chcesz mieć dobry jakościowo tekst

W celu szybkiego sprawdzenia pisowni wiele osób sięga po programy online, które automatycznie sprawdzają wrzuconą treść. Są jednak one nieco ułomne w swoim działaniu. Oto kilka powodów, dla których nie powinieneś z nich korzystać, jeśli chcesz, by Twój tekst został odebrany jako profesjonalny.

Sprawdzając teksty, szczególnie te długie, często napotykam ogromną liczbę literówek, które nie wynikają z braku nieznajomości poprawnej polszczyzny, lecz z szybkiego pisania na klawiaturze. Na stronach internetowych z korektorami online raczej nie sposób znaleźć takie aplikacje, które wyłapią wszystkie literówki. Właśnie dlatego korekta przeprowadzona przez specjalistę jest dużo bardziej efektywna i przynosi więcej korzyści dla autora, który z niej skorzysta.

Kolejnym powodem, dla którego lepiej nie korzystać z programów dostępnych w wyszukiwarce internetowej, jest fakt, że niejednokrotnie nie znajdują one błędów ortograficznych, ponieważ różne formy słowa mogą mieć różne znaczenie.

Program online nie wskaże Ci również, gdzie brakuje przecinka lub gdzie bez niego się nie obędzie.

Lepsze teksty – lepszy odbiór, czyli dla kogo jest korekta treści?

copywriting - Marta Kafar

Z profesjonalnej korekty tekstu powinien korzystać każdy. Niezależnie od tego, czy prowadzi małego bloga, czy dużą firmę, lub chce wydać swój zbiór krótkich opowiadań – wprowadzone modyfikacje podczas korekty wpłyną na jakość pierwotnie przekazanych treści przez autora, powodując, że staną się one bardziej wartościowe w oczach odbiorców.

Warto pamiętać, że nawet najlepszy autor, tłumacz czy redaktor z wieloletnim doświadczeniem popełnia błędy i jest to zupełnie zrozumiałe. Z tego też powodu korekta wykonana przez osobę ze świeżym spojrzeniem może nadać danej treści jeszcze bardziej profesjonalny charakter, nie tracąc przy tym głównej idei.

Zapraszam do kontaktu ze mną w celu uzyskania większej liczby informacji na temat korekty Twojego tekstu.