Profesjonalna redakcja tekstu

Za redakcję tekstu odpowiada redaktor, czyli ja. Moim zadaniem jest usuwanie błędów pojawiających się w tekstach, zarówno na poziomie merytorycznym, jak i ortograficznym. Dokładam wszelkich starań, by w trakcie redakcji nie zatracić indywidualnego stylu pisania autora, przy równoczesnym sprawdzeniu błędów ortograficznych i stylistycznych. Spójność tekstu to coś, nad czym czuwam.

Przygotowanie tekstu może trwać nawet tygodnie, ponieważ oprócz wiedzy, należy przeprowadzić odpowiedni research i zebrać wszystkie najważniejsze informacje, których nie może zabraknąć w danej publikacji. Jeśli ten etap masz już za sobą, a tekst czeka na redakcję, koniecznie skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci sprawić, by Twoje dzieło było bardziej zrozumiałe i bardziej przystępne dla odbiorcy.

Korzystanie z usług redaktora to oszczędność czasu i nerwów – w końcu kto chce czytać po raz kolejny tekst, nad którym spędził długie godziny. I z tego też powodu lepiej zlecić redakcję tekstu profesjonaliście.

Na czym polega redakcja tekstu?

Teksty poddane redakcji przechodzą wszechstronną poprawę błędów, nim trafią do korektora. Można powiedzieć, że redagowanie to pierwsze czytanie, podczas którego dochodzi do „wyłapania” nieścisłości.

Redaktor na tym etapie ma za zadanie znaleźć błędy ortograficzne, wskazać poprawność nazw własnych i wiele innych. Redakcja polega również na wychwyceniu błędów leksykalnych, błędów logicznych, błędów składniowych, błędów interpunkcyjnych i błędów fleksyjnych.

To czy redakcja tekstu ma być głęboka lub stosunkowo umiarkowana, zależy głównie od autora tekstu. Należy pamiętać, że czasami nie wystarczy jednorazowa redakcja, ponieważ jeśli tekst jest specjalistyczny i obszerny, może wymagać kilku poprawek. Co istotne, redaktor merytoryczny musi czasami ingerować w treść. Wynika to przede wszystkim ze wskazówek uzyskanych od wydawnictwa, które uważa, że na większą uwagę zasługuje wątek obecnie mało rozbudowany.

oferta - Marta Kafar

Poznaj bliżej moją pracę, czyli to kim jest redaktor językowy i merytoryczny

Redakcja tekstu wykonywana jest pod czujnym okiem redaktora. Moim zadaniem jest weryfikacja dostarczonych treści pod kątem założonych celów, wszelkich błędów językowych oraz poziomu, jaki tekst ma prezentować.

W trakcie redakcji tekstu zwracam uwagę na uchybienia mogące mieć wpływ na jakość publikacji, a także pilnuję, by całość była zrozumiała i przyjemna w odbiorze.

Redagowanie artykułów a SEO

W dobie internetu oprócz redagowania treści drukowanych, redaktor musi również wykazywać się znajomością SEO. Dlaczego? Dzięki tym umiejętnościom Twoje teksty będą zoptymalizowane pod wyszukiwarki internetowe, a to oznacza większą możliwość odnalezienia ich przez potencjalnego odbiorcę. Działania SEO to m.in. uzupełnienie treści o brakujące słowa kluczowe, dopasowanie nagłówków i śródtytułów pod algorytmy i wymagania wyszukiwarki Google.

Czym różni się redakcja tekstu od korekty?

Można powiedzieć, że jedno bez drugiego nie może istnieć. Redagowanie to pierwszy etap, kiedy to tekst prosto spod pióra autora trafia do sprawdzenia. Natomiast korekta tekstu wykonywana jest na końcu, kiedy artykuł został uprzednio zredagowany przez profesjonalnego redaktora.

Korekta tekstu

Korektę wykonuje korektor. Do jego zadań należy wyłapanie błędów w tekście, których mógł nie zauważyć zarówno autor, jak i redaktor. Tylko dzięki współpracy między korektorem i redaktorem, Twoja publikowana treść będzie pozbawiona błędów gramatycznych, ortograficznych, językowych i wszelkich innych. Pamiętaj, że oddając publikację do druku, musisz być jej pewien na 100%, tylko dzięki temu będziesz mógł czerpać pełną satysfakcję ze stworzonego przez siebie dzieła.

Postaw na redakcję językową i korektę tekstu – dlaczego fachowa pomoc może być niezbędna?

Redakcja tekstu musi zostać wykonana w przypadku tekstów naukowych i specjalistycznych. Dotyczy ona również książek czy e-booków. Co istotne, żaden szanujący się autor i wydawca nie chciałby postawić swojego podpisu pod tekstem, który jest pełen błędów, jednak bywają sytuacje, gdy dla wielu osób redagowanie tekstów jest czymś niepotrzebnym. Skoro trafiłeś na moją stronę, to znaczy, że wiesz, jak ważne jest, by przekazać wiedzę nie tylko w sposób merytoryczny, ale również pozbawiony błędów językowych czy ortograficznych.

Przygotowanie tekstu do publikacji w trakcie redakcji nie tylko pozwala na wyeliminowanie niechcianych pomyłek, ale również jest swego rodzaju doszlifowaniem fragmentów publikacji, tak by stały się jeszcze bardziej wartościowe.

Z pewnością w trakcie rozważań zastanawiasz się, czy redakcja tekstu faktycznie jest Ci potrzebna, czy nie wystarczy samemu zerknąć parę razy na tekst i zmienić tylko to, co uważasz za słuszne. Jednak zastanów się. Czy na pewno spojrzysz na swoje dzieło z szerszej perspektywy? Redaktor dba również o Twoje dobre imię i uzupełnia brakujące elementy, dzięki którym czytelnicy z większym zaangażowaniem będą czytać dane treści.

W momencie gdy zalewa nas fala publikacji – zarówno tych elektronicznych, jak i drukowanych – aby przebić się do szerszego grona odbiorców, należy dopracować swój artykuł na każdym jego etapie. Z tego też powodu pomoc profesjonalnego redaktora może okazać się nieoceniona. Jeśli nie jesteś pewien, czy jest to usługa dla Ciebie – skontaktuj się ze mną. Chętnie rozwieję wszelkiego rodzaju wątpliwości.