Transkrybent - kiedy jest potrzebny

Transkrybent – kiedy jest potrzebny?

Transkrybent może być Ci potrzebny w wielu sytuacjach. Ale czy musisz go mieć? Czy potrzebujesz transkryptora, aby rozwijać swój biznes lub swoją pasję? To zależy! (Odkąd poznałam świat redakcji i korekty, uwielbiam to sformułowanie). Możesz wszystko robić samodzielnie lub możesz delegować poszczególne zadania, a swój czas poświęcić na coś innego.

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, kim jest transkrybent. Jest to osoba, która może zamienić Twoje pliki dźwiękowe w plik tekstowy. Spisze (a także może zredagować lub podać korekcie) to, co nagrasz. Nie ma znaczenia, czy będą to notatki głosowe, webinary, live’y, nagrania kursu online czy podcast. Możliwości jest wiele, ponieważ transkrybent spisze dla Ciebie wszystko, co mu podeślesz!

Wersja tekstowa kursu online

Masz swój kurs online, ale chcesz sprawić, aby był on produktem premium? Chcesz zwiększyć grono odbiorców? A może nie chcesz się ograniczać tylko do platformy kursowej i marzy Ci się własny e-book (stworzony na podstawie materiałów, które i tak już masz)? Nic prostszego! Transkrybent z chęcią zapozna się z Twoim szkoleniem i je spisze. Dzięki temu zaproponujesz swoim kursantom wersję tekstową na platformie, a to sprawi, że treść będą mogły poznać osoby, które nie mają możliwości (lub nie chcą) odsłuchiwać nagrań wideo czy audio. Transkrypcję kursu możesz też wykorzystać do stworzenia artykułów, które umieścisz na firmowej stronie. Możesz też stworzyć książkę, czyli kolejny produkt, który zwiększy Twoje przychody.

Transkrypcja podcastu

Nagrywasz podcast i chcesz, aby był lepiej wyszukiwany w Google? A może słuchacze zgłaszają Ci, że nie mają czasu na odsłuchanie całego odcinka lub często mają problem ze znalezieniem odpowiedniego momentu? Transkrypcja rozwiąże te problemy! Tekst nadal jest traktowany priorytetowo przez wyszukiwarki, dlatego wrzucając transkrypcję na stronę, działasz i zwiększasz szansę na częstsze pojawienie się Twojego podcastu w wyszukiwarce. Dodatkowo zamawiając transkrypcję, możesz poprosić o przygotowanie opisu/notatki z odcinka oraz o spis treści z zaznaczonymi kodami czasowymi. Takie elementy sprawią, że odbiorca będzie mógł szybkiej rozeznać się w materiale, który udostępniasz.

Zapis webinarów/live’ów

Jeśli prowadzisz webinary lub live’y, możesz na ich podstawie przygotować przynajmniej trzy dodatkowe produkty: artykuł na stronę, książkę oraz PDF dla osób, które uczestniczyły w spotkaniu. Taki produkt możesz bezpłatnie podarować swoim odbiorcom, aby ocieplić kontakty; możesz go też sprzedawać.

Spisanie notatek głosowych

Marzysz o własnej książce? Masz pomysł na wciągającą fabułę, ale ciągle brakuje Ci czasu i cierpliwości, aby usiąść przy komputerze i zacząć pisać? Mam dla Ciebie rozwiązanie! Wystarczy, że swoje myśli czy treść książki nagrasz na dyktafon lub telefon. Transkrybent spisze Twoje notatki głosowe, a także będzie mógł je uporządkować i wstępnie zredagować. Duża część mozolnej pracy będzie za Tobą. W taki sposób możesz również zlecić napisanie artykułu, wpisu blogowego czy materiałów do kursu online.

Transkrypcja dźwięku – rozprawa sądowa

Masz plik audio z ważnym dla Ciebie nagraniem? Być może ma ono posłużyć za dowód w sprawie? Transkrypcja dźwięku, czyli zamiana pliku audio na tekst, może okazać się w tym przypadku nieocenionym rozwiązaniem.

Wymiar prawa umożliwia dołączenie nagrania rozmowy lub danego zdarzenia w postaci dowodu w rozprawach sądowych; szczególnie jeśli dotyczą one spraw rodzinnych obejmujących:

  • podział majątku,
  • alimenty,
  • ustanowienie władzy rodzicielskiej.

Przekształcenie słowa mówionego na pisane w tym przypadku wymaga szczególnej staranności. Wykonanie samodzielnie takiej transkrypcji lub zlecenie jej osobie nie będącej specjalistą może przynieść sprawie więcej problemów niż korzyści. Wynika to z faktu, że takie nagranie musi zostać przepisane w sposób dosłowny, z zachowaniem wszelkich wtrąceń, osób biorących udział w rozmowie, a także stempli czasowych wskazujących na godzinę, w której dana wypowiedź padła. Ktoś bez doświadczenia może sobie z tym nie poradzić tak skrupulatnie, jak osoba mająca wykształcone odpowiednie umiejętności.

Rodzaje transkrypcji

Proces transkrypcji można podzielić na dwa rodzaje, ze względu na typ i rodzaj tekstu, który uzyskasz po zamianie pliku audio w plik tekstowy. Mowa tutaj o transkrypcji pełnej i transkrypcji standardowej.

  1. Pełna transkrypcja nagrań – plik audio lub wideo zostaje zamieniony w tekst pisany, który jest wiernym odzwierciedleniem oryginalnego nagrania. Oznacza to, że zawiera on wszelkiego rodzaju zakłócenia, potknięcia językowe, zająknięcia oraz przerywniki.
  2. Standardowa transkrypcja nagrań – zamiana pliku audio na tekst z pominięciem błędów językowych, zakłóceń i wszelkiego rodzaju niedociągnięć. Inaczej nazywana transkrypcją edytowaną. Jest ona często wykorzystywana przez osoby nagrywające swoje podcasty lub osoby prowadzące szkolenia i konferencje.

Transkrypcja audio, czyli dlaczego zamiana audio na tekst pisany jest tak ważna

W transkrypcji pliku audio chodzi przede wszystkim o przekazanie sensu wypowiedzi bez większej ingerencji w jej treść jednak z zachowaniem zasad poprawnej polszczyzny. Dzięki temu Twój tekst nie straci na jakości, a przy tym wyda się odbiorcy bardziej profesjonalny. Pamiętaj, że czytelne treści będą angażować czytelników i przekładać się na zdobywanie przez Ciebie kolejnych zaufanych odbiorców.

Jak już wcześniej wspominałam, w transkrypcji nagrania można wprowadzić liczne udogodnienia. Mogą one dotyczyć zarówno transkrypcji nagrań plików audio, jak i wideo. Niezależnie od tego, czy prowadzisz kanał na YouTube, czy nagrywasz odcinki podcastowe – rozwiązanie, jakim są stemple czasowe, może okazać się nieocenione w ułatwieniu odbiorcom zapoznawania się z Twoją treścią.

Stemple czasowe umieszczone w tekście ułatwiają nawigację treści nagrania, przez co czytelnicy w prosty sposób mogą zapoznać się jedynie z tym treściami, które wydają im się interesujące. Co istotne, transkrypcja nagrań jest przydatna również w momencie, gdy zależy Ci na wydrukowaniu danego tekstu i jego przechowywaniu w formie papierowej lub wykorzystaniu go do innych celów – w tym do banerów promocyjnych czy artykułów.

To, w jaki sposób wykorzystasz transkrypcję dla swoich nagrań, zależy tylko od Ciebie. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko dotrzesz do szerszego grona odbiorców, ale również dopasujesz treści do ich indywidualnych potrzeb.

Kiedy w takim razie jest Ci potrzebny transkrybent? Zawsze, gdy masz nagranie i chcesz zdjąć z siebie zadanie, które z powodzeniem możesz oddelegować innej osobie. Czas, który w ten sposób zaoszczędzisz, możesz wykorzystać, aby pracować nad swoją ofertą lub po prostu spędzić go z rodziną 😊

Jeśli szukasz kogoś, kto zajmie się Twoimi nagraniami – napisz do mnie, a zaproponuję rozwiązanie, które spełni Twoje potrzeby 😊

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *